  • TM3C476K6R3CBA
TM3C476K6R3CBA
advertisement
Manufacturer No:
TM3C476K6R3CBA
HK JDW NO:
874-TM3C476K6R3CBA
Datasheet:
TM3C476K6R3CBA
Purchasing and Inquiry
TM3C476K6R3CBA Overview
There is a ripple current setting of 280mA on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 2.8μA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.
TM3C476K6R3CBA Features
280mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TM3C476K6R3CBA Applications
There are a lot of Vishay Sprague TM3C476K6R3CBA applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TM3C476K6R3CBA
    2312 (6032 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.4Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    2.8μA
  • Ripple Current
    280mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm