  • TM3D476K016CBA
TM3D476K016CBA
advertisement
Manufacturer No:
TM3D476K016CBA
HK JDW NO:
874-TM3D476K016CBA
Datasheet:
TM3D476K016CBA
Description:
47μF ±10% 700mOhm 2-Termination 7.5μA Bulk 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TM3D476K016CBA
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TANTAMOUNT®, TM3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Leakage Current
    7.5μA
  • Ripple Current
    460mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm