  • TMC00510R00FE02
TMC00510R00FE02
advertisement
Manufacturer No:
TMC00510R00FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TMC00510R00FE02
Package:
Axial, Box
Datasheet:
TMC00510R00FE02
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TMC00510R00FE02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    7.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    4.5W
  • Working Voltage
    6.7082V
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    8.509mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.51mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    TMC
  • Size / Dimension
    0.600Lx0.646W 15.24mmx16.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 7.5W