  • TMC02515R00FE02
TMC02515R00FE02
advertisement
Manufacturer No:
TMC02515R00FE02
HK JDW NO:
873-TMC02515R00FE02
Datasheet:
TMC02515R00FE02
Description:
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W
Step5Bar-code shipping tag
TMC02515R00FE02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.062Lx1.080W 26.97mmx27.43mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 25W
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    12.5W
  • Working Voltage
    13.6931V
  • Height
    14.2494mm
  • Height Seated (Max)
    0.561 14.25mm