  • TMOV14RP140ML2T7
TMOV14RP140ML2T7
advertisement
Manufacturer No:
TMOV14RP140ML2T7
HK JDW NO:
461-TMOV14RP140ML2T7
Package:
Disc 14mm 3-Lead
Datasheet:
TMOV14RP140ML2T7
Description:
Varistors THERMALLY PROTECTED VARISTOR 14MM
Step5Bar-code shipping tag
TMOV14RP140ML2T7
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm 3-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Thermally Protected
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    900pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Max Voltage Rating (AC)
    140V
  • Max Voltage Rating (DC)
    180V
  • Clamping Voltage
    360V
  • Capacitance @ Frequency
    900pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    242V
  • Energy
    55J
  • Varistor Voltage (Min)
    198V
  • Varistor Voltage (Typ)
    220V
  • Varistor Voltage
    220V
  • Diameter
    14mm