  • TMOV14RP175M
TMOV14RP175M
advertisement
Manufacturer No:
TMOV14RP175M
HK JDW NO:
461-TMOV14RP175M
Package:
Disc 14mm 3-Lead
Datasheet:
TMOV14RP175M
Description:
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
Step5Bar-code shipping tag
TMOV14RP175M
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm 3-Lead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    700pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    297V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    175V
  • Max Voltage Rating (AC)
    175V
  • Max Voltage Rating (DC)
    225V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    455V
  • Capacitance @ Frequency
    700pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    297V
  • Energy
    70J
  • Varistor Voltage (Min)
    243V
  • Varistor Voltage (Typ)
    270V
  • Varistor Voltage
    270V
  • Clamping Current
    50A
  • Diameter
    14mm