  • TMS320C6713BZDP225
  • TMS320C6713BZDP225
TMS320C6713BZDP225
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6713BZDP225
HK JDW NO:
feilidi-TMS320C6713BZDP225
Package:
272-BBGA
Description:
Copper, Silver, Tin 8kB CPLD TMS320C67x Series 320C6713 272 Pin 225MHz 1.2V 272-BBGA
Quantity:
In Stock : 3000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TMS320C6713BZDP225 Overview
This is an electronic component with a 272-BBGA package.Tray is the packaging method provided.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Floating Point.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~90°C TC, the device is guaranteed to operate normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.The TMS320C67x series contains this digital signal processor.The terminations for its uses are 272.It is supplied with voltage by 1.2V.The 272 component has pins.Its configuration includes 272 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320C6713.The device operates at the frequency of 225MHz in accordance with a specific design.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.In order to power this device, a voltage as low as 1.14V needs to be supplied.This device can be powered by 3.47V voltages.It operates with the supply voltage of 1.26V.8kB data can be stored in the memory of this device.More additional features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.Timers and counters that measure time and count external events are also called 2 timers and counters.An architecture of TMS320 is adopted by this processor core.16 I/Os are available on the device.A SDRAM, SRAM memory type is used.An external source causes 4 interrupts.The device stores 32 pieces of information.There are 16 DMA channels used to transfer data without exposing the CPU to a work overload.
TMS320C6713BZDP225 Features
Supplied in the 272-BBGA package
Operating supply voltage of 1.26V
2 timers/counters
16 I/Os
4 external interrupts
TMS320C6713BZDP225 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6713BZDP225 DSP applications.
  • Digital camera
  • Boats
  • Image signal processing
  • Automobile electronic gadgets
  • Video coding, audio coding
  • Real-time effects
  • Receivers
  • Compression of videos
  • Airplanes
  • Smart phones
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6713BZDP225
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
    TMS320C67x
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Length
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    272
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Package / Case
    272-BBGA
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Frequency
    225MHz
  • Height
    2.57mm
  • Width
    27mm
  • Thickness
    1.78mm
  • Weight
    3.064895g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Base Part Number
    320C6713
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    256kB
  • Number of Bits
    32
  • Number of I/O
    16
    32b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • RAM (words)
    65536
  • Number of DMA Channels
    16
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Voltage - Core
    1.26V