  • TMS320LC50PQ50
TMS320LC50PQ50
advertisement
Manufacturer No:
TMS320LC50PQ50
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320LC50PQ50
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
Description:
0.635mm 4kB CPLD TMS320C5x Series 320LC50 132 Pin 50MHz 3.3V 132-BQFP Bumpered
Purchasing and Inquiry
TMS320LC50PQ50 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 132-BQFP Bumpered.Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~70°C TA in order to ensure its normal functioning.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.TMS320C5x series digital signal processors contain this digital signal processor.Its uses have 132 terminations.It operates with the supply voltage of 3.3V.132 components have pins.An overview of its configuration can be found in the section on 132 pins.Several related parts can be identified using its base part number, 320LC50.50MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.The mounting method of the device is Surface Mount.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.In order to power this device, a voltage as low as 3.13V needs to be supplied.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.47V.In order for it to operate, 3.3V is the supply voltage.4kB data can be stored in the memory of this device.Electronic parts can also add more features to 9K WORDS DATA/PROG RAM.
TMS320LC50PQ50 Features
Supplied in the 132-BQFP Bumpered package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320LC50PQ50 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320LC50PQ50 DSP applications.
  • Voice recognition
  • Video coding, audio coding
  • Fourier transform
  • Financial signals
  • Dam design
  • Processing system
  • Statistical signal processing
  • Sound navigation and ranging systems
  • Smart phones
  • Boats
Step5Bar-code shipping tag
TMS320LC50PQ50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    320LC50
  • Pin Count
    132
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    3.13V
  • Memory Size
    4kB
  • RAM Size
    20.1kB
  • Supply Current-Max
    55mA
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • RAM (words)
    10272
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (4kB)
  • On Chip Data RAM
    20kB
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    24.13mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-BQFP Bumpered
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA