  • TN1215-800G-TR
TN1215-800G-TR
advertisement
Manufacturer No:
TN1215-800G-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TN1215-800G-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
TN1215-800G-TR
Purchasing and Inquiry
TN1215-800G-TR Overview
The RMS current is a measure of the average strength of the current, disregarding its direction. Its RMS current (Irms) is 12A ohms.There is no maximum repetitive reverse voltage for this device, as it has no maximum repetitive reverse voltage (Vrrm).An electrical, electromagnetic, or electronic device's holding current (hypostatic) is defined as the minimum current needed for it to remain in the 'ON' state.In order to determine the effectiveness of insulation on conductors, leakage current can be measured and its maximum leakage current can be set as 2mA.
TN1215-800G-TR Features
its RMS current (Irms) is 12A
its current can be 30mA
its maximal leakage current can be 2mA
TN1215-800G-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics TN1215-800G-TR applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • Power converters
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • Wind mill
  • DC motor control and drives
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Uninterruptable power supplies
  • Motor starters
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
TN1215-800G-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    TN1215
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Hold Current
    30mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    140A 145A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    8A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    146 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    200V/us