  • TN2640LG-G
TN2640LG-G
advertisement
Manufacturer No:
TN2640LG-G
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TN2640LG-G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TN2640LG-G
Description:
MOSFET N-CH 400V 260MA 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TN2640LG-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    84.99187mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE, HIGH INPUT IMPEDANCE, LOW THRESHOLD
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.3W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Turn On Delay Time
    4 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5 Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 2mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    225pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    260mA Tj
  • Rise Time
    15ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Turn-Off Delay Time
    20 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    260mA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.26A
  • Drain-source On Resistance-Max
    5Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    400V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm