  • TN80C186XL12
TN80C186XL12
advertisement
Manufacturer No:
TN80C186XL12
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-TN80C186XL12
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
1.27mm 5V 16-bit Microprocessor 68-Pin 12MHz 5V PLCC
Quantity:
In Stock : 1022
Step5Bar-code shipping tag
TN80C186XL12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    62.5mA
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    12 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of DMA Channels
    2
  • Length
    24.2316mm
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Width
    24.2316mm