  • TPC15HM3/86A
TPC15HM3/86A
advertisement
Manufacturer No:
TPC15HM3/86A
HK JDW NO:
884-TPC15HM3/86A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
TPC15HM3/86A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPC15HM3/86A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    13.5V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    TPC*
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12.1V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    22V
  • Clamping Voltage
    22V
  • Peak Pulse Current
    68.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    12.1V
  • Max Surge Current
    68.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW