  • TPCL226M004R5000
TPCL226M004R5000
advertisement
Manufacturer No:
TPCL226M004R5000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPCL226M004R5000
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TPCL226M004R5000
Description:
22μF ±20% 5Ohm @ 100kHz 2-Termination 0.0009mA Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TPCL226M004R5000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TACmicrochip®, TPC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0009mA
  • Ripple Current
    64mA
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm