  • TPCR476M006R1800
TPCR476M006R1800
advertisement
Manufacturer No:
TPCR476M006R1800
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPCR476M006R1800
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TPCR476M006R1800
Description:
47μF ±20% 1.8Ohm @ 100kHz 2-Termination 0.003mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TPCR476M006R1800
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    TACmicrochip®, TPC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    1.35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    142mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    2mm