  • TPL-5.0/10X20F
TPL-5.0/10X20F
advertisement
Manufacturer No:
TPL-5.0/10X20F
Manufacturer:
Tecate Group
HK JDW NO:
783-TPL-5.0/10X20F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP 5F -10% +20% 2.7V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPL-5.0/10X20F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TPL
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    -10% +20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5F
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.7V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm