  • TPMD337M004R0035
TPMD337M004R0035
advertisement
Manufacturer No:
TPMD337M004R0035
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPMD337M004R0035
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPMD337M004R0035 Overview
TPMD337M004R0035 Features
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TPMD337M004R0035 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPMD337M004R0035 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TPMD337M004R0035
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPM
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm