  • TPME157K016R0040
TPME157K016R0040
advertisement
Manufacturer No:
TPME157K016R0040
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPME157K016R0040
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPME157K016R0040
Purchasing and Inquiry
TPME157K016R0040 Overview
In this case, 1.039mA is the ripple current of the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 40mOhm.This capacitor has a leakage current of 24μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TPME157K016R0040 Features
1.039mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 24μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPME157K016R0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPME157K016R0040 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TPME157K016R0040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    TPM
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    24μA
  • Ripple Current
    1.039mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C