  • TPS1100D
TPS1100D
advertisement
Manufacturer No:
TPS1100D
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS1100D
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TPS1100D
Purchasing and Inquiry
TPS1100D  Description
 TPS1100 is a single P channel enhanced MOSFET. The device uses Texas Instruments' LinBiCMOS process and has been optimized for 3V or 5V power distribution in the battery power supply system. The maximum VGS (Th) of the TPS1100 is-1.5 V and the IDSS is only 0.5 μ A, making it an ideal high-end switch for low-voltage portable battery management systems that maximize battery life. The TPS1100's low RDS (conduction) and excellent AC characteristics (typical rise time of 10 ns) make it a reasonable choice for low-voltage switching applications such as pulse width modulation (PWM) controllers or power switches for motor / bridge drivers. The ultra-thin shrinking small profile package or TSSOP (PW) version has a smaller footprint and lower height, making it suitable for other P-channel MOSFET incompetent areas. Size advantage is particularly important when circuit board real estate is at a premium and height restrictions do not allow small outline integrated circuit (SOIC) packaging.
TPS1100D   Features
 Low rDS(on) . . . 0.18 ? Typ at VGS = –10 V
 3 V Compatible
 Requires No External VCC
 TTL and CMOS Compatible Inputs
 VGS(th) = –1.5 V Max
 Available in Ultrathin TSSOP Package (PW)
 ESD Protection Up to 2 kV Per
MIL-STD-883C, Method 3015
TPS1100D   Applications
battery power supply system
 pulse width modulation (PWM) controllers
 power switches
Step5Bar-code shipping tag
TPS1100D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TPS1100D.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    180mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE, ESD PROTECTED
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    -15V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    -1.6A
  • Base Part Number
    TPS1100
  • Pin Count
  • Output Voltage
    -15V
  • Max Output Current
    1.6A
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    791mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    791mW
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    180m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.5V @ 250μA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.6A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    5.45nC @ 10V
  • Rise Time
    10ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    15V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    2.7V 10V
  • Vgs (Max)
    +2V, -15V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    13 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    2V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • Nominal Vgs
    -1.25 V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm