  • TPS3620-33DGKR
TPS3620-33DGKR
advertisement
Manufacturer No:
TPS3620-33DGKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3620-33DGKR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V8 Terminals 8-Pin TPS3620 Voltage supervisor1 Channels Min 1.65V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
TPS3620-33DGKR Overview
Power management is mounted through 8 terminals. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. To assist you, this IC power includes 1 functions. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please find attached 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) functions for your reference in this IC power. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Battery Backup Circuit products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. Manage ics operate at 3.3V supply voltages. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. Power management has a total of 8 pins. This power management system has 8 pins. IC management can only work with a supply voltage of 1.65V volts. There should be no more than 5.5V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount mounting is recommended. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. In order to maintain a stable supply current for the power management, 15μA is the recommended value. The other features include, for example, [0], which is just one example. You can always use TPS3620, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. At most, voltage supervisor can operate at a supply temperature of 40μA.
TPS3620-33DGKR Features
Battery Backup Circuit type
Minimum supply voltage of 1.65V
15μA operating supply current
TPS3620-33DGKR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3620-33DGKR Voltage Supervisors applications.
  • DSP
  • Multi-voltage system
  • Linux and server computing
  • Power distribution systems of ICU
  • Computer applications
  • Display equipment
  • Network equipment
  • Medical-specific isolation transformer
  • FPGA design
  • Electric heating appliances
Step5Bar-code shipping tag
TPS3620-33DGKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Battery Backup Circuit
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    MANUAL RESET; POWER ON RESET GENERATOR; VOLTAGE MONITOR FOR POWER-FAIL OR LOW-BATTERY MONITORING
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    470mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS3620
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    40μA
  • Power Dissipation
    470mW
  • Max Supply Current
    40μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    15μA
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    60ms Minimum
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.88V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3V
  • Threshold Voltage
    2.93
  • Undervoltage Threshold
    2.93V
  • Overvoltage Threshold
    3V
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm