  • TPS3808G33QDBVRQ1
TPS3808G33QDBVRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS3808G33QDBVRQ1
HK JDW NO:
815-TPS3808G33QDBVRQ1
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
3.3V6 Terminals 6-Pin TPS3808G33 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 1.8V Max 6.5V
Quantity:
In Stock : 6905
Purchasing and Inquiry
TPS3808G33QDBVRQ1 Description
To achieve 0.5 percent threshold accuracy for VIT 3.3 V, the TPS3808G33QDBVRQ1 requires a precision reference. The reset delay period can be modified to 20 milliseconds by disconnecting the CT pin, 300 milliseconds by connecting the CT pin to VDD via a resistor, or 1.25 milliseconds to 10 milliseconds by connecting the CT pin to an external capacitor. With a typical quiescent current of 2.4 A, the TPS3808G33QDBVRQ1 is well suited for battery-powered applications. The TPS3808G33QDBVRQ1 is offered in a tiny SOT-23 package (one option available in WSON) and is temperature specified from –40°C to +125°C (TJ).
TPS3808G33QDBVRQ1 Features
  • Qualified for Automotive Applications
  • Power-On Reset Generator With Adjustable Delay Time: 1.25 ms to 10 s
  • Very Low Quiescent Current: 2.4 μA Typical
  • High Threshold Accuracy: 0.5% Typical
  • Fixed Threshold Voltages for Standard Voltage
  • Rails From 1.2 V to 5 V and Adjustable Voltage
  • Down to 0.4 V Are Available
  • Manual Reset (MR) Input
  • Open-Drain RESET Output
  • Temperature Range: –40°C to +125°C
  • Small SOT-23 Package and WSON Package (TPS3808G01QDRVRQ1 only)
TPS3808G33QDBVRQ1 Applications
  • DSP or Microcontroller Applications
  • FPGA and ASIC Applications
  • Automotive Vision
  • Automotive Radar
Step5Bar-code shipping tag
TPS3808G33QDBVRQ1
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS3808G33
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Operating Supply Current
    2.7μA
  • Nominal Supply Current
    2.7μA
  • Adjustable Threshold
  • Quiescent Current
    2.4μA
  • Watchdog Timer
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.07V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.055V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.085V
  • Threshold Voltage
    +3.07V
  • Undervoltage Threshold
    3.055V
  • Overvoltage Threshold
    3.085V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm