  • TPS3837E18DBVT
TPS3837E18DBVT
advertisement
Manufacturer No:
TPS3837E18DBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3837E18DBVT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
1.8V5 Terminals 5-Pin TPS3837E18 Voltage supervisor1 Channels Min 1.6V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TPS3837E18DBVT Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. Packaging is in the form of a Cut Tape (CT). The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SC-74A, SOT-753 functions. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 1.8V is applied to the power ic, it conducts. When 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts IC management. The total number of pins on this power management is 5. The pins of the power management system count 5. It is recommended that Vsup should not be less than 1.6V for this IC power. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 6V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Push-Pull, Totem Pole. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 250nA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by TPS3837E18. A maximum supply temperature of 15μA can be used.
TPS3837E18DBVT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.6V
250nA operating supply current
TPS3837E18DBVT Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3837E18DBVT Voltage Supervisors applications.
  • Magnetic resonance imaging
  • Microcontroller system
  • Important electronics for automotive safety
  • FPGA design
  • Military electronics
  • Kitchen appliances
  • Fire equipment power monitoring system
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Insulation fault location system
  • Solar power charger
Step5Bar-code shipping tag
TPS3837E18DBVT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    437mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    TPS3837E18
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.6V
  • Operating Supply Current
    250nA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Max Supply Current
    15μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    220nA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    10ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.66V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.74V
  • Undervoltage Threshold
    1.71V
  • Overvoltage Threshold
    1.74V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm