  • TPS3837J25DBVR
TPS3837J25DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS3837J25DBVR
HK JDW NO:
815-TPS3837J25DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
1.8V 5 Terminals 5-Pin TPS3837J25 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.6V Max 6V
Quantity:
In Stock : 1745
Step5Bar-code shipping tag
TPS3837J25DBVR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    437mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    TPS3837J25
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Max Output Current
    5mA
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.6V
  • Operating Supply Current
    250nA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Reset
    Active High
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    10ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.18V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.29V
  • Undervoltage Threshold
    2.25V
  • Overvoltage Threshold
    2.29V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm