  • TPS3838K33DRVRG4
TPS3838K33DRVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3838K33DRVRG4
HK JDW NO:
815-TPS3838K33DRVRG4
Description:
1.8V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.6V Max 6V
Quantity:
In Stock : 6652
Step5Bar-code shipping tag
TPS3838K33DRVRG4
  • Number of Pins
    6
  • Number of Terminations
    6
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.6V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    1.54W
  • Power Dissipation
    1.54W
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.84V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.99V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.84V
  • Overvoltage Threshold
    2.99V
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2mm