  • TPS56300PWPR
TPS56300PWPR
advertisement
Manufacturer No:
TPS56300PWPR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS56300PWPR
Package:
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC TPS56300 28 Pin 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 2408
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TPS56300PWPR
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    118.501007mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPS56300
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Topology
    Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    2A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Max Frequency
    400kHz
  • Duty Cycle
    90 %
  • w/Sequencer
    Yes
  • Voltage/Current - Output 1
    Controller
  • Voltage/Current - Output 2
    Programmable 2A
  • w/LED Driver
    No
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm