  • TPS71828-28YZCR
TPS71828-28YZCR
advertisement
Manufacturer No:
TPS71828-28YZCR
HK JDW NO:
815-TPS71828-28YZCR
Package:
6-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.5mm TPS71828 PMIC 6 6-UFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 9243
Step5Bar-code shipping tag
TPS71828-28YZCR
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    6-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    530mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TPS71828
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    2.8V
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    160μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 200mA
  • PSRR
    63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    240mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Input Bias Current
    90μA
  • Output Voltage 2
    2.8V
  • Length
    1.795mm