  • TPS71918-12DRVRG4
TPS71918-12DRVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS71918-12DRVRG4
HK JDW NO:
815-TPS71918-12DRVRG4
Description:
Fixed PMIC 6
Quantity:
In Stock : 11309
Step5Bar-code shipping tag
TPS71918-12DRVRG4
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    1.053W
  • Power Dissipation
    1.053W
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Current - Input Bias
    90μA
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    240mA
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 2
    1.2V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm