  • TPS728175295YZUT
TPS728175295YZUT
advertisement
Manufacturer No:
TPS728175295YZUT
HK JDW NO:
815-TPS728175295YZUT
Package:
5-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
TPS728175295YZUT
Description:
Enable Fixed TPS728175295 PMIC 5 5-UFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 250
Step5Bar-code shipping tag
TPS728175295YZUT
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    5-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    370mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Base Part Number
    TPS728175295
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120μA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    2.95V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.95V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.75V 2.95V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 200mA
  • PSRR
    65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    240mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Height
    625μm
  • Length
    1.25mm
  • Width
    1.616mm