  • TPS77150DGKRG4
TPS77150DGKRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS77150DGKRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS77150DGKRG4
Package:
MSOP
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm PMIC 8 MSOP
Quantity:
In Stock : 9894
Step5Bar-code shipping tag
TPS77150DGKRG4
  • Package / Case
    MSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    PMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    412mW
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output
    5V
  • Output Voltage 1
    5V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Current - Input Bias
    92μA
  • Max Input Voltage
    10V
  • Dropout Voltage
    75mV
  • Min Output Voltage
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm