  • TPSA156M010H1000
TPSA156M010H1000
advertisement
Manufacturer No:
TPSA156M010H1000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSA156M010H1000
Description:
15μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 1.5μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSA156M010H1000
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    1.5μA
  • Ripple Current
    274mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm