  • TPSB106K016T0800
TPSB106K016T0800
advertisement
Manufacturer No:
TPSB106K016T0800
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB106K016T0800
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSB106K016T0800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1411
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    800 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm