  • TPSB227M002H0150
TPSB227M002H0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSB227M002H0150
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB227M002H0150
Description:
220μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 150mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0044mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSB227M002H0150
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0044mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm