  • TPSB336K016A0350
TPSB336K016A0350
advertisement
Manufacturer No:
TPSB336K016A0350
HK JDW NO:
66-TPSB336K016A0350
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TPSB336K016A0350
Purchasing and Inquiry
TPSB336K016A0350 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 350mOhm.There is a leakage current of 0.0053mA in this capacitor.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 8 %.
TPSB336K016A0350 Features
a leakage current of 0.0053mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
TPSB336K016A0350 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB336K016A0350 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSB336K016A0350
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0053mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm