  • TPSB476M010H0500
TPSB476M010H0500
advertisement
Manufacturer No:
TPSB476M010H0500
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB476M010H0500
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
Description:
47μF ±20% 500mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 4.7μA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric), 1210
Step5Bar-code shipping tag
TPSB476M010H0500
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    4.7μA
  • Ripple Current
    412mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm