  • TPSC155K050R2000
TPSC155K050R2000
advertisement
Manufacturer No:
TPSC155K050R2000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSC155K050R2000
Package:
Molded
Datasheet:
TPSC155K050R2000
Purchasing and Inquiry
TPSC155K050R2000 Overview
TPSC155K050R2000 Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC155K050R2000 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC155K050R2000 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • ABS
  • Computer
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TPSC155K050R2000
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2011
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    50V
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    800mA
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm