  • TPSC336K020S0300
TPSC336K020S0300
advertisement
Manufacturer No:
TPSC336K020S0300
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSC336K020S0300
Package:
2412
Datasheet:
Description:
33μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 300mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0066mA Tape & Reel (TR) 2412
Step5Bar-code shipping tag
TPSC336K020S0300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    2412
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0066mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm