  • TPSC336M016R0150
TPSC336M016R0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSC336M016R0150
HK JDW NO:
66-TPSC336M016R0150
Purchasing and Inquiry
TPSC336M016R0150 Overview
TPSC336M016R0150 Features
a leakage current of 0.0053mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TPSC336M016R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC336M016R0150 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TPSC336M016R0150
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0053mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm