  • TPSC476K016R0110
TPSC476K016R0110
advertisement
Manufacturer No:
TPSC476K016R0110
HK JDW NO:
66-TPSC476K016R0110
Purchasing and Inquiry
TPSC476K016R0110 Overview
TPSC476K016R0110 Features
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC476K016R0110 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC476K016R0110 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Computer
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TPSC476K016R0110
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    1.6μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm