  • TPSC685K025R0500
TPSC685K025R0500
advertisement
Manufacturer No:
TPSC685K025R0500
HK JDW NO:
66-TPSC685K025R0500
Purchasing and Inquiry
TPSC685K025R0500 Overview
TPSC685K025R0500 Features
a leakage current of 1.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC685K025R0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC685K025R0500 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • ABS
  • Consumer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSC685K025R0500
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Leakage Current
    1.7μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm