  • TPSC685K035R0350
TPSC685K035R0350
advertisement
Manufacturer No:
TPSC685K035R0350
HK JDW NO:
66-TPSC685K035R0350
Purchasing and Inquiry
TPSC685K035R0350 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 350mOhm in this case.The leakage current of this capacitor is 2.4A. When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TPSC685K035R0350 Features
a leakage current of 2.4A in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC685K035R0350 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC685K035R0350 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TPSC685K035R0350
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Imperial)
    2312
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    2.4A
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C