  • TPSD106M035S0300
TPSD106M035S0300
advertisement
Manufacturer No:
TPSD106M035S0300
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSD106M035S0300
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
10μF ±20% 300mOhm 2-Termination Polar Tantalum 0.0035mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TPSD106M035S0300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm