  • TPSD107M016A0060
TPSD107M016A0060
advertisement
Manufacturer No:
TPSD107M016A0060
HK JDW NO:
66-TPSD107M016A0060
Package:
Datasheet:
TPSD107M016A0060
Description:
100μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 60mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.016mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSD107M016A0060
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm