  • TPSD156K025S0100
TPSD156K025S0100
advertisement
Manufacturer No:
TPSD156K025S0100
HK JDW NO:
66-TPSD156K025S0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSD156K025S0100 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 100mOhm as their resistance.This capacitor leaks current 0.0038mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TPSD156K025S0100 Features
a leakage current of 0.0038mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TPSD156K025S0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD156K025S0100 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Consumer
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Computer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSD156K025S0100
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Leakage Current
    0.0038mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm