  • TPSD156M025R0100
TPSD156M025R0100
advertisement
Manufacturer No:
TPSD156M025R0100
HK JDW NO:
66-TPSD156M025R0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD156M025R0100
Purchasing and Inquiry
TPSD156M025R0100 Overview
TPSD156M025R0100 Features
490μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD156M025R0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD156M025R0100 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TPSD156M025R0100
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3.8μA
  • Ripple Current
    490μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm