  • TPSD156M035H0100
TPSD156M035H0100
advertisement
Manufacturer No:
TPSD156M035H0100
HK JDW NO:
66-TPSD156M035H0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD156M035H0100
Purchasing and Inquiry
TPSD156M035H0100 Overview
There is a ripple current of 1.225A set on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 100mOhm in this case.Capacitor leakage current is 5.3μA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TPSD156M035H0100 Features
1.225A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 5.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD156M035H0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD156M035H0100 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Computer
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TPSD156M035H0100
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Leakage Current
    5.3μA
  • Ripple Current
    1.225A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm