  • TPSD157M010H0100
TPSD157M010H0100
advertisement
Manufacturer No:
TPSD157M010H0100
HK JDW NO:
66-TPSD157M010H0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD157M010H0100
Purchasing and Inquiry
TPSD157M010H0100 Overview
TPSD157M010H0100 Features
a leakage current of 44μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.08
TPSD157M010H0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD157M010H0100 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Consumer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TPSD157M010H0100
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Leakage Current
    44μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm