  • TPSD226M035R0200
TPSD226M035R0200
advertisement
Manufacturer No:
TPSD226M035R0200
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSD226M035R0200
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSD226M035R0200 Overview
The capacitor's ripple current is set to 346μA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 200mOhm.The leakage current of this capacitor is 7.7μA. Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TPSD226M035R0200 Features
346μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD226M035R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD226M035R0200 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Airbag systems
  • ABS
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TPSD226M035R0200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    7.7μA
  • Ripple Current
    346μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm