  • TPSD685M050R0600
TPSD685M050R0600
advertisement
Manufacturer No:
TPSD685M050R0600
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSD685M050R0600
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSD685M050R0600 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 600mOhm.Capacitor leakage current is 0.0034mA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TPSD685M050R0600 Features
a leakage current of 0.0034mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD685M050R0600 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD685M050R0600 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • General purpose
  • Computer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TPSD685M050R0600
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0034mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm