  • TPSD686M020H0200
TPSD686M020H0200
advertisement
Manufacturer No:
TPSD686M020H0200
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSD686M020H0200
Package:
Datasheet:
Description:
68μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 200mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
TPSD686M020H0200
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    866mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    13.6μA
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm