  • TPSE107M016S0100V
TPSE107M016S0100V
advertisement
Manufacturer No:
TPSE107M016S0100V
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSE107M016S0100V
Package:
2917
Datasheet:
Description:
100μF 100mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 2917
Step5Bar-code shipping tag
TPSE107M016S0100V
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    2917
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm