  • TPSE337M006R0050
TPSE337M006R0050
advertisement
Manufacturer No:
TPSE337M006R0050
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSE337M006R0050
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSE337M006R0050 Overview
TPSE337M006R0050 Features
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TPSE337M006R0050 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSE337M006R0050 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Industrial control units
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSE337M006R0050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm